Ikväll smäller det på dansgolvet. Club Gothia Disco drar igång och du som är deltagare i Gothia Innebandy Cup har chansen att shake:a loss ordentligt. Endast några få timmar återstår till den första av två danskvällar.
Club Gothia Disco äger rum i V-hallen på Svenska Mässan, precis bakom Valhallabadet, en kanonhall enligt discoansvarige Mikael Holgersson.
- Vi har byggt upp en mastig trosskub som har så kallad groundsupport och kommer att fyllas med både rörligt och fast ljus. Allt är byggt på marken och sen hissar man upp det. Därefter vrids kuben så att perspektivet ändras, säger Mikael.
Discot är endast till för deltagarna i Gothia Innebandy Cup. Men det är för den skull inte något litet disco.
- Vi siktar på 2000 gäster sammanlagt under de två dagarna, fortsätter Mikael.
Det blir en fin promenad till discot ikväll, inte minst med tanke på dagens kanonväder. Dessutom är detta första gången som discot ligger så nära Valhalla.
Så missa nu inte den första av två grymma danskvällar. Lämna klubban i fodralet, packa upp dansskorna och släpp loss vinnarglädjen och förlustfrustrationen till musiken på en och samma gång. It’s party time!
Tillfällen: Måndag 4/1 och tisdag 5/1
Tid: 19.00-24.00
Plats: Svenska Mässan, V-hallen (bakom Valhallabadet)
Entré: Gothia Card eller Entrébiljett som köpes av lagledaren (endast) i Valhalla Sporthall.





