Termometern går långt ned under nollstrecket. Kallar vindar viner och snön yr i luften. Det är slirigt och halt på gatorna.
Trots tuffa förutsättningar rullar Gothia Line-bussarna mellan skolor och hallar enligt tidtabell. De 10 000 spelarna slussas runt i skytteltrafik och gläds över såväl välskött logistik som den tillfälliga värme bussarna erbjuder.
- Alla är nöjda och det är mycket positiva, pratsamma ungdomar som spelar i turneringen. Det är det som är tjusningen med jobbet – att skoja med dem. Även om det är 15 minusgrader så är de vid gott mod, menar Torbjörn Tell, trafikoperatör på People Travel Group som så eminent sköter hanteringen av Gothia Line.
”Alla är nöjda, tycker att det är väldigt roligt. Positiva ungar, pratsamma. Det är det som är tjusningen med jobbet att skoja med de. Även om det är 15 minusgrader så är de vid gott mod!





